Menu Zamknij

Nowy preparat medyczny Nuvavoxid firmy Novavax – tradycyjna szczepionka?

W grudniu 2021 do zwalczania Sars-Cov-2 został na terenie Unii Europejskiej warunkowo dopuszczony nowy preparat medyczny: Nuvavoxid firmy Novavax. Pierwsze dawki powinny być dostępne pod koniec lutego 2022. W tej chwili są jeszcze prowadzone badania trzeciej fazy klinicznej. W mediach (przynajmniej niemieckich) już od jakiegoś czasu pojawiają się informacje, że jest to alternatywa dla osób, które z jakichś powodów nie chciały bądź nie mogły przyjąć preparatów terapii genowej. Mówi się również, że ma to być tradycyjna szczepionka w formie inaktywowanego wirusa. Ale czy na pewno?

W informacjach podanych na stronie producenta (link poniżej) ani razu nie pada takie stwierdzenie. Jest to natomiast szczepionka białkowa, wykorzystująca znane już białko kolca umieszczone na specjalnie przygotowanych nanocząsteczkach. Białko to nie zostało pozyskane z samego wirusa, tylko zostało sztucznie (w warunkach laboratoryjnych) opracowane NA PODSTAWIE SEKWENCJI GENETYCZNEJ Covid-19. Badania firmy Novavax wykazały, że antyciała wyprodukowane po podaniu tak skonstruowanego białka skutecznie blokują receptory odpowiedzialne za przyłączenie się wirusa i dzięki temu uniemożliwiają jego namnażanie.

Badania kliniczne potwierdzają skuteczność tego preparatu. Ale…

Z publikacji naukowych wynika, że mutacje wirusa nastąpiły już na różnych poziomach, również w białku kolca. Podając szczepionkę białkową opartą na sekwencji genetycznej pierwotnego wirusa nie uwzględnia się zmian, które już nastąpiły. Co oznacza, że szczepionka w realnych warunkach może nie zadziałać z taką skutecznością, jakiej spodziewa się producent.

Plusem jest to, że w tego typu preparacie, organizm nie zużywa siły na wyprodukowanie białka, jak to jest w przypadku preparatów genetycznych, tylko od razu może zacząć produkcję przeciwciał.

Czy to białko pozostanie w miejscu wstrzyknięcia, jak obiecywano przy preparatach mRNA? Teoretycznie powinno. Nie zmienia to jednak faktu, że samo białko kolca jest toksyną i może wywoływać działania niepożądane.

https://www.novavax.com/our-pipeline#nvx-cov2373

Autor: Dr. Monika Konarzycka-Bessler

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *