O historii
Gietrzwałd 1877
Od soboty, 7 września 2024 roku polscy widzowie mogą oglądać nowy film w reżyserii Grzegorza Brauna pt. “Gietrzwałd 1877. Wojna światów”. “Ten film jest o polityce, geopolityce, militariach, technice wojskowej, finansach, napięciach dyplomatycznych” – mówi reżyser.
Możesz zapisać się na bezpłatny pokaz filmu tutaj : https://www.gietrzwald1877.pl/pokazy/
Zwiastun filmu : https://www.gietrzwald1877.pl/
Premiera filmu : https://www.youtube.com/watch?v=vISGc-l66jw
Wydawnictwo Capital Book opublikowało książke Grzegorza Brauna o nieznanych kontekstach geopolitycznych wokół objawień w Gietrzwałdzie
27 czerwca 1877 około godziny 21.00 przy kościele w Gietrzwałdzie miało miejsce pierwsze objawienie Matki Bożej, która ukazała się wówczas 13-letniej Justynie Szafryńskiej, później również w obecności jej kuzynki Barbary Samułowskiej. Objawienia te trwały do 16 września, przynosząc Polakom siłę i wiarę w trudnym czasie niewoli pod zaborem pruskim.
Królestwo Polskie utraciło Warmię już 5 sierpnia 1772 w wyniku pierwszego rozbioru. Naród polski wykrwawiony w kolejnych powstaniach, zbiedniały przemarszami armii zaborczych w czasie wojny siedmioletniej, (1756-1763), poddany bezwzględnej germanizacji (np. od 1871 r. oficjalnie usunięto język polski z życia publicznego i szkół), doświadczył nagle objawień w języku polskim.
Sam Gietrzwałd liczy nieco ponad pięćset mieszkańców (droga ekspresowa nr. 16 prowadząca z Olsztyna do Ostródy). Lokacji tej warmińskiej miejscowości na prawie chełmińskim dokonano 19 maja 1352 roku. Od tego momentu toczy się trudna historia, bogata w przekazy, jakże aktualne dla nas dzisiaj.