Menu Zamknij

Monady

Technologie umożliwiają nam przejście do świata „monadowego”.

Sięgamy po pojęcia i modeli wypracowanych przez Leibniza, by zmierzać do opisania świata nowoczesnego i zróżnicowanego, nacechowanego maksymalną różnorodnością i wolnością, pamiętając o zachowaniu spoistości oraz niezbędnych reguł bezpieczeństwa i współpracy.

Jedynie ci, którzy są wystarczająco szaleni, by myśleć,
że są w stanie zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają.

Walter Isaacson

Obok systemu starego tworzony będzie system równoległy tzw. „monadowy”. Złożony z monad. Monady obejmują zarówno wszystkie poziomy funkcjonowania człowieka, jak i niewielkich grup, rodzin oraz monad większych. Dotyczą świadomości i materii, w tym aktywności gospodarczej.

Monadą może być zatem – w wyniku własnego wyboru oraz przeprowadzenia odpowiednich przygotowań – pojedynczy człowiek.

Monadą może być też struktura większa – dobrze zorganizowana, nowoczesna gmina, podmiot gospodarczy, a nawet nowoczesne państwo. Monady nie zamierzają z nikim walczyć. Podejmą aktywną obronę wyłącznie wtedy, kiedy zostaną do tego zmuszone.

Monady przetrwają w osamotnieniu, na poziomach materialnych i duchowych. Monadę unicestwioną zastąpi natychmiast, w innym miejscu i czasie, monada nowa. Czasami będzie to grupa monad. Poddane uciskowi i prześladowaniu będą się mnożyć – rozwijać własne struktury, zareagują inteligentnie.

Fundamentem monad są świadomość, wiedza i elastyczność.
Monady utrzymują stałą, wzajemną komunikację.
Również na poziomach duchowych.
Monady uciskane i szarpane mogą ulec chwilowemu rozproszeniu.
Jednak prędzej czy później się skomunikują.
Po czym odtworzą wszystkie elementy niezbędnej współpracy.

Rodzaje monadowych projektów gospodarczych:

Rozproszona energia

Rozwój centrów energetycznych bazujących na różnych źródłach zasilania i inteligentnym programowalnym systemie dystrybucji.

Niezależne osiedla mieszkalne

Budowa niezależnych osiedli mieszkalnych z pełną infrastrukturą umożliwiającą mieszkańcom autonomię i niezależność od starego systemu.

Climat Wolne Radio Gdynia

Uspokajanie nastrojów, podnoszenie na duchu. Dodawanie siły i pewności siebie poprzez informowanie i niwelowanie zagrożenia.